barvy ve sprejích

mnitkarajče.net

Všichni nějak začínáme a tak i já jsem ve svých modelářských začátcích před nákupem kompresoru a první stříkací pistole hledal cestu, jak lacině a bez vysokých vedlejších nákladů přinést na model náznak provozního opotřebení případně zvládnout celou povrchovou úpravu.

První pokusy dopadly nevalně. Záměr  fixovat patinátory a prach z nastrouhané umělecké křídy na povrch modelů matným lakem COLORLAK ze spreje se ukázal být alespoň prozatím nesprávnou cestou přinášející neuspokojivé výsledky. Rovněž pokusy obléct některé vozidla do jiného barevného kabátu dopadaly stejně. Modely mnou takto upravené disponovaly buď velkou viditelnou vrstvou laku/barvy nebo nevzhlednou krupicí. Jak to tak bývá, chvíli jsem se snažil zapomenout, ale nevydržel jsem to. Po čase jsem zakoupil na zkoušku několik sprejů různých značek a odstínů v železničním modelářství upotřebitelných. Současně jsem se zamýšlel nad tím jak regulovat výstup barvy ze spreje. Problém vyřešil zkušební nákup několika trysek  v obchodě pro sprejery.

Vítězem zkoušek se pro mě staly spreje DUPLI COLOR řady AEROSOL ART viz úvodní obrázek.

 • velmi dobře kryjí
 • při troše cviku lze dosáhnout precizního povrchu bez krupice
 • na omak jsou barvy suché téměř okamžitě
 • barvy jsou lesklé což je ideální povrch pro nanášení obtisků
 • nízká cena něco přes 100 Kč – obsah barvy ve spreji je cca 2 dcl
 • jsou dostupné téměř všechny dnes na české železnici užívané RAL odstíny a ekvivalenty k v minulosti používaným odstínům ČSN
 • v sortimentu je i šedá základová barva, matný a lesklý lak
 • jedná se o standardní produkt dostupný v baumarktech a prodejnách barvy laky

Needle Cap * Fat Cap Gold / Black * Level Cap 1(dnes je k prodeji v zelené barvě)

mnitkarajče.net

I se standardně dodávanou tryskou jde se spreji pracovat a dosahovat uspokojivých výsledků. Použití trysky Level Cap 1 viz obrázek výše, spoří barvu, snižuje prašnost  a hlavně výstup barvy lze dobře regulovat a to díky malé propustnosti trysky a malému rozptylu. Naopak tryska Fat Cap Gold / Black s velkým rozptylem je vhodná pro nanášení konečných vrstev ochranných laků.

Na zkoušku pro dokumentaci jsem sprejem se standardní tryskou nastříkal dvě skříně vozů aby bylo zřejmé jakých povrchů lze dosahovat.

základová šedá barva

mnitkarajče.net

 

barva RAL 3004

mnitkarajče.net

Pokud jsou barvy stříkány na dobře očištěný a odmaštěný plast není třeba stříkat první vrstvu základové barvy. Barvy i na surovém plastu velmi dobře drží a po dokonalém vytvrzení vytvoří tvrdý a odolný povrch.

Další  úrovní použití sprejů je nanášení jejich obsahu pomocí stříkací pistole. Modelář tak dostává do rukou kvalitní barvy  za cenu nesrovnatelnou s barvami modelářskými. K vyzískávání obsahu spreje používám trysku Needle Cap jejíž pomocí barvu odstříknu do nádobky případně přímo do kalíšku pistole.  Získanou barvu ředím ředidlem C 6000 cca 1/4 až 1/3 ve prospěch barvy. Stejným ředidlem čistím pistoli a všechny pomůcky.

mnitkarajče.net

K dlouhodobému uchovávání barev se mi osvědčily skleněné lékovky s plastovými šroubovacími víčky, v plastových bralenkách barvy dlouhodobě nevydrží.

mnitkarajče.net

Na závěr výsledek práce s těmito barvami.

Lokomotiva  371 004-3

 • skříň RAL 3003 červeň rubínová
 • 600 mm pruh RAL 1014 slonová kost
 • střecha RAL 7002 olivově šedá (není v sortimentu DUPLI COLOR  AEROSOL ART)
 • střešní vedení, sběrače a výstražný pruh na pluzích RAL 1003 žluť návěstní
 • madla RAL 7001 stříbrně šedá
mnitkarajče.net

Spreje jsou dobrým nástrojem pro ty kteří nevlastní potřebné stříkací vybavení. Do začátku je lze pro jednoduché aplikace jen doporučit a však stříkat s nimi např. blesky na brejlovci nebo nějaké složitější barevné schéma si jako vlastník stříkací pistole a kompresoru nedovedu představit. K vytvoření patiny je také vhodné použít jiných technik něž stříkání barev přímo ze sprejů.

Stříkání sprejových barev stříkací pistolí je výhodné zejména pro ty kteří nechtějí v v sortimentu modelářských barev hledat ekvivalenty barev používané na železniční vozidla a současně jim nevadí zápach.

Příspěvek byl publikován v rubrice obecné a ostatní se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 komentářů u barvy ve sprejích

 1. Pepa napsal:

  Váš článek mi velmi pomohl. Chystám se pustit do stavby modelu trolejbusu Škoda 14Tr08 a většinu potřebných odstínů DUPLI COLOR nabízí.

 2. jki napsal:

  Pokaľ sú to farby na báze nitro riedidla, ako je to s nástrekom na plastové výlisky – teda nie odliatky, ale výlisky z HPS – tvrdený polystyrén, ktoré by to pravdepodobne malo rozleptať…
  (napr stavebnice LPH sú z HPS)
  J.

  • mnitka napsal:

   Barvy při nástřiku malých vrstev plastům neublíží. Pokud model zalijete barvou je jasné, že plast poleptáte.

 3. Jan Hlaváček napsal:

  Určitě nepřínáším touto poznámkou nic objevného, leč na připomenutí: Kdo chce na své modely aplikovat staré dobré „acetonové barvy“, v dnešní terminologii barvy na nitrocelulózovém základě, a fakt mu nevadí smrad, který je doprovází (tzn. má dílničku mimo byt, kde může stříkat atd.), s čímž souvisí i jistá hygienická a z hlediska bezpečnosti práce důležitá opatření (nepodceňovat!!!), a navíc chce hodně ušetřit, jak píše Martin, může místo nákupu barev ve spreji zaskočit do nějakého „color-studia“, kde mu po domluvě namíchají jakýkoliv odstín a v těch lepších studiích pak i jakékoliv (tj. malé) množství barev i do přinesených nádobek (nejlépe skleněných s dobrým uzávěrem). Odpadne tím Martinem doporučované „přemisťování“ barvy ze spreje do lahvičky. Samozřejmě, takto získanou barvu je pak nutné na model stříkal pistolí. Znám několik kamarádů-modelářů (profíků i amatérů), kteří nakupují barvy v „color-studích“ už léta a nemohou si je vynachválit. Já jsem konzervativní, stříkám jen občas (malá spotřeba) a v bytě, takže používám „drahé“ modelářské barvy. 🙂 Hlav.

  • mnitka napsal:

   Ano, i já mám tuto zkušenost. Jen tyhle míchárny barev, alespoň ty v mém okolí moc rády modeláře nemají, barvy totiž míchají na celé kilogramy. K menšímu množství jsem tedy personál musel hodně přesvědčovat. Takto namíchané barvy však nemají shodné vlastnosti jako barvy ze sprejů, zejména delší doba schnutí na omak je pro mě dělá méně atraktivní.

   • Martin Procházka napsal:

    Se spreji Dupli color mám stejně dobré skušenosti jako Mnitka. Barvy stříkám pistolí. K možnosti míchání barev doplním pouze ,že mám na rozdíl od Mnitky dobré zkušenosti. Každá prodejna autolaků, která míchá barvy Vám namíchá barvu podle odstínu RAL v minimálním množství 0,1kg ( osobně vyzkoušeno ) Cena je však vyšší než cena spreje .

    • mnitka napsal:

     Ano, máte pravdu. Jen vlastnosti míchaných syntetických barev jsou trošku jiné než u barev ze sprejů.

 4. Maro_SVK napsal:

  Je medzi jednotlivými značkami sprejov nejaký rozdiel? Dnes som sa zastavil v obchode a mali len nejaké poľské Champion color SPRAY professional, univerzálny email vhodný okrem iného na autá. Neodolal som cene 4, 60 EUR a na skúšku som jeden zobral.Po Vašom vzore som zobral aj fľašku C-6000. Videl som spreje riediť 2K riedidlom a predavačka mi nevedela poradiť, tak som zobral to, čo používate Vy. Chcem sa spýtať, či sa to nemusím báť použiť, keďže som už raz z dôvodu zrazenej farby musel pištoľ kúpať v acetóne a teraz mám pred pokusmi rešpekt. Prípadne nech poradí niekto, kto má s týmito farbami skúsenosti. Nikde sa o týchto farbách nepíše, no predavačka hovorila, že všetky spreje by mali byť rovnaké, resp. na rovnakej báze. Radšej si ale nechám poradiť od skúseného modelára. Ďakujem.

  • mnitka napsal:

   Mezi spreji různých značek jsou obrovské rozdíly. Věřte, stálo mě to hodně peněz a úsilí než jsem našel mě vyhovující barvy. Koukněte třeba sem , rozdíly jsou jasné. Barvy plněné do sprejů mají různou bázi a proto se Vás stalo, že se Vám barva srazila. Vše je třeba nejprve nanečisto vyzkoušet.

   • Maro_SVK napsal:

    Pardon, zle som sa vyjadril. Zrazil sa mi tmel, ktorý som sa pokúšal čistiť akrylovým čističom (neuvedomil som si, že tmel je vlastne syntetika, či čo, riedim ho S-6001) a na ihle mi vznikol doslova betón. Sprej niekedy cez víkend vyskúšam. Prinajhoršom poletí pištoľ do koša. Dostal som ju zadarmo ku kompresoru, tak by to ani veľmi nezamrzelo.

    • mnitka napsal:

     Zkuste barvu odstříknutou ze spreje naředit mimo pistoli v nějaké náhradní nádobce. Tam se ukáže zda se barva srazí nebo ne.

     • Maro_SVK napsal:

      Aj keď sa mi väčšinou nechce špiniť veľa pomôcok a som lenivý ich umývať, používam bralenky a striekačky. Sprej vyskúšam a uvidím. Buď ich začnem používať, alebo prehľadám Trnavu a pokúsim sa nájsť obchod, kde predávajú Dupli color. Túto drogériu mám po ruke a iné značky tam nemajú. No uvidíme. Teraz používam Tamiya, no sú drahé a u nás majú katastrofálnu dostupnosť hlavne doplnkovej chémie. Z 10 návštev modelárstva sa mi podarilo ustriehnuť JEDNU 10 ml fľašku riedidla a ponuka farieb tiež nie je ohromujúca (skladom 10-15 odtieňov po jednom kuse), takže spreje by mi uľahčili prácu. Snáď to vyjde.

     • mnitka napsal:

      Taky jsem lenoch.
      Ať se daří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *