izotermický vůz WAI 28B vlastníka ICF (ROCO)

interfrigo-banany10První mé setkání se skutečnými vozy s banánem na bočnici bylo někdy v roce 1997 na nádraží  Rajhradě. Tehdy ucelený vlak mířil směrem ku Břeclavi a dále asi na Slovensko.  Takový vlak zaujme…, navíc záměr  výroby těchto vozů v roce 1997 oznámila firma ROCO.

Během minulých let jsem nasbíral několik kusů, dokonce i s rozdílnými inventárními čísly.  Jeden kousek jsem se pokoušel dávno předávno neohrabaně napatinovat. V předchozích dnech jsem se k němu vrátil a pokusil jsem se napravit to co  jsem ve svých modelářských začátcích pokazil.

Znečištění bočnic a čel skříně vozu je znázorněno olejovými barvami, třecha je stříkaná barvami VALLEJO.  Pojezd je rovněž upraven barvami VALLEJO.  Několik obrázků prozrazuje jak akce dopadla.

interfrigo-banany13

interfrigo-banany11interfrigo-banany8srovnání patinovaného a čistého vozu

interfrigo-banany15

pohled na střechu

interfrigo-banany14

Výroba pětisetkusové serie skutečných vozů určených zejména pro přepravu jižního ovoce byla zahájena v roce 1993.  S ucelenými vlaky „banánů“ jsme se v Česku mohli setkat při tranzitu na a ze Slovenska a na trati mezi Děčínem a stanicí Praha Bubny.

interfrigo-banany6kousek od Roudnice nad Labem

Zajímavým nasazením těchto vozů již za jejich soumraku byla přeprava cukru z cukrovaru v Němčicích nad Hanou, matně si vzpomínám snad do Řecka. Tehdy se vozy vyskytovaly na blízkých tratích na manipulačních vlacích. Důkazem jsou obrázky z Nezamyslic.

interfrigo-banany1interfrigo-banany2interfrigo-banany3interfrigo-banany4interfrigo-banany5Velké konkurenci kamionové dopravy v přepravě potravin tyto speciály nedokázaly odolávat. Stále větší problémy při hledání uplatnění vozů vedly vlastníka k hromadnému odstavení všech kusů.

 

interfrigo-banany16Brno Maloměřice duben 2012

V roce 2009 byly odstraněny izotermické skříně  a vozy byly v Maďarsku rekonstruovány na vozy kontejnerové se kterými se lze opět dnes témě

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u izotermický vůz WAI 28B vlastníka ICF (ROCO)

  1. Tomas_C napsal:

    Velice zdařilá a věrná patinace…palec nahoru.