Sgjs 716 (ROCO)

V devadesátých letech minulého století dochází k pomalé invazi kontejnerové dopravy na na české koleje. Ucelené kontejnerové vlaky sestavované z plošinových a speciálních vozů určených pouze pro přepravu kontejnerů na území ČR vstupovaly převážně přes PPS Děčín. České tratě vlaky naložené kontejnery rozličných barev a vlastníků využívaly jednak pro tranzit  z Německa  na Slovensko a dále do Maďarska nebo do Rakouska.  Postupem času se staly cílovými stanicemi vlaků kombinované dopravy i některé stanice na území České republiky.

A právě d  této doby patří model vozu Sgjs 716 DB. Tento jsem koupil pod katalogovým čísle 46780 asi v roce 2001. Model byl opatřen hliníkovými čelnicemi,  šestnácti klanicemi a naložen byl třemi kontejnery korejského rejdařství CHO YANG.

Dvoutisícová serie skutečných vozů byla vyrobena v letech 1969-1973. Vzhledem k tomu, že vozy nebyly určeny jen pro kombonovanou dopravu byly osazeny UIC klanicemi, na na každém čele čelnicí. Podlaha vozů byla z ve středové části kovová po krajích vozu dřevěná. V polovině osmdesátých let byly vozy čelnic a klanic zabaveny což přineslo snížení celkové hmotnosti vozu o 1,5 t. Na konci roku 2000 jsou všechny vozy z parku DB Cargo vyřazeny.

Z modelu byly tedy po vzoru skutečného vozu odebrány všechy přebývající součásti, bylo doplněno lgo DB AG, háky na tažné lano byly nahrazeny lepnatnými.

Barevně byly upraveny přestavovače,  pojezd byl lokálně znečištěn barvou AGAMA 29M a celý model je následně nastříkán velmi zředěnou barvou VALLEJO 71029.  Znčištění mazadly bylo znázorněno olejovou barvou UMTON Van Dyckova hněď.

Kontejnery jsou záměrně zvoleny tak aby odpovídaly období konce devadesátých let.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice tovární modely železničních vozidel se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *