BRAMOS podvozek 26-2.8 – drobná úprava a patina

mnitkarajče.net

Typický podvozek československých nákladních vozů je součástí všech stavebnic ex VDV modely nabízených v současnosti firmou BRAMOS. Výlisek podvozku z letité formy   po nasazení náprav modeláře zaskočí  špatným  chodem způsobeným zdánlivě dlouhými osami náprav.

 

Já sám jsem se s problémem nedostatečné vůle náprav v těchto podvozcích něco natrápil. Nejprve jsem se logicky pokoušel podvozky roztáhnout, to fungovalo jen u starších kusů lisovaných ještě z o hodně měkčích a pružnějších plastů, podvozky z posledních let roztahování moc nesnáší a praskají, dochází tak k neopravitelnému poničení. Dalším mým pokusem o zlepšení jízdních vlastností bylo prohloubení uložení hrotů náprav, tento způsob funguje jen u velice přesného a jemného odstranění materiálu zevnitř ložiskových domků. Posední možností přicházející v úvahu bylo  kompletní odvrtání uložení hrotů náprava jeho nahrazení vlepenými mosaznými ložisky, tomu se mi podařilo náhodou předejít pokusem o vyřešení potíže razantním stisknutím nápravami osazeného podvozku v místech ložiskových domků. A problém byl vyřešen! Řešení je tedy jednoduché, stačí podvozek osadit nápravami a vší silou stlačit prsty viz obrázek níže.

mnitkarajče.net

Znázornění provozního opotřebení předcházel nástřik černým základem VALLEJO, tento sám o sobě zbaví plast jeho modelově nepřijatelného lesku a připraví přilnavý povrch pro další vrstvy barev.

mnitkarajče.net

Brzdové špalky a pružnice jsem nabarvil barvou LIFECOLOR UA701 tmavá rez. Na pružnicích je použita barva silně zředěná.

mnitkarajče.net

Celý podvozek jsem nastříkal  nebo  spíše zaprášil velmi zředěným odstínem LIFECOLOR UA719.

mnitkarajče.net

A naposled přišlo znázornění umaštění mazaných částí podvozku olejovou barvou tmavého odstínu. Použil jsem PAYNOVU ŠEĎ, avšak lze použít i  tmavě hnědou nebo černou.

mnitkarajče.net

A výsledek…

mnitkarajče.net

 

Příspěvek byl publikován v rubrice stavba a úpravy, techniky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u BRAMOS podvozek 26-2.8 – drobná úprava a patina

 1. Sandy napsal:

  Nevím, jestli jsou dvojkolí součástí stavebnic. Ale já používám u všech vozů s podvozky BRAMOS (asi 40 ks) dvojkolí Kleinmodelbahn 23,8×11,0 mm. Není třeba žádný zásah do podvozku. A pokud se zároveň provede i drobná úprava kinematiky BRAMOS, tak mají vozy výborné jízdní vlastnosti i na U-profilu.

  • mnitka napsal:

   Ano, dvojkolí jsou součástí stavebnic. Tipnu si, že délka os dvojkolí dodávaných ve stavebnicích je 24,4mm. Se stejnou potíží jsem se setkal i u podvozků zakoupených samostatně i se zaručeně pasujícími dvojkolími na pražské burze. Hotové modely Bramos tímto neduhem netrpí.
   Samozdřejmě jsem také zkoušel použít i jiné nápravy, právě nápravy KMB neměly s během problém, ale výměna by znamenala další vydání ve výši cca 100 Kč na vůz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>