kotlový vůz Uh/Rt ROCO – patina

Popis postupu práce na modelu při jeho přiblížení domnělé realitě.

Samotné patině předcházelo dobarvení přestavovačů bílou a červenou barvou, výpustného ventilu na spodku kotle červeně a stříknutí ušpinění  od plnícího otvoru od hora svisle po kotli  dolů matnou černou barvou. Vše potřebné k další práci je na obrázku níže.

Tedy k pracovnímu postupu. Nejprve jsem natřel  barvou starého dřeva všechny stupačky, podlahu brzdařské plošiny a ochoz k plnícímu otvoru kotle (ochoz i s žebříkem na plošinu je nutné sejmout).  Dále jsem pokračoval na podvozku, konkrétně na pružnicích velmi zředěnou barvou světlé rzi a na brzdových špalících, ty jsem natřel barvou tmavé rzi.  Černohnědou barvou jemným štětcem jsou namalovaná jednotlivá rezavějící místa na kotli. Na všechny dosud provedené kroky byly použity vodou ředitelné barvy.

K další práci při vytváření stékající rzi jsem použil olejovou barvu odstínu tmavá rez. Opět jemným štětcem jsem nanesl do místa, kde jsem černohnědou barvou vytvořil  korodující místo velmi málo barvy, kterou jsem po té plochým štětcem namočeným v ředidle na olejové barvy svisle ve směru gravitace roztáhl do potřebného tvaru.V tuto chvíli práci přerušuji a nechávám olejovou barvu zaschnout.

Po jednodenním dokonalém zaschnutí stékající rzi  je nejprve kotel jen shora nastříkán velmi zředěnou barvou tmavé rzi ( spíše špinavé ředidlo) a po té celý model matným lakem smíchaným s barvou LIFECOLOR UA 719 s důrazem na rozsochy.

Opět nechávám vše  dokonale zaschnout a pokračuji až další den kdy přijde na řadu zředěná olejová barva odstínu paynova šeď, kterou jsem znázornil všechnu mastnotu na voze. Štětcem jsem nanesl barvu na talíře nárazníků, tyče nárazníků, mazaná místa v okolí ložiskového domku, na výpustní ventil kotle a kolem plnícího otvoru na vrcholu kotle kde jsem mírně zavadlou barvu stejně jako stékající rez plochým štětcem roztáhl.

Nebojácný modelář může zkusit vytvořit oloupané nápisy pomocí kousku molitanu a v tomto případě khaki barvy kotle. Tento krok je nutno zařadit ještě před práci s olejovými barvami. Další libůstkou jsou odřeniny až na kov na talířích nárazníků malované štětcem až jako poslední po dokonalém proschnutí olejových barev.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice železniční vozidla se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *