vůz Eas – stavebnice Bramos ex VDV modely

Modified by CombineZP

Pro ty kteří mají šikovné ruce a současně chtějí své modely mít jiné než ty slepě koupené v obchodech jsou určeny stavebnice bývalé firmy VDV modely dnes nabízené pod značkou BRAMOS. Stavebnice dává modeláři možnost model posunout do jiné úrovně při ztvárnění provozního opotřebení skříně vozu zejména různých promáčklin plechů stěn, šrámů od nakládací a vykládací techniky atd atd.

Níže na obrázku je obsah balení. Za zmíňku stojí barva plastu dílů skříně odpovídající skutečnému odstínu ČSN 8440 (to se málokdy podaří) a podvozky nejsou z původních forem VDV nýbrž se jedná o podvozky známé z modelů BRAMOS.

easvdv2

Součástí dvou listů s návodem k sestavení a rozmístění nápisů jsou i jednoduché šablony k přenesení otvorů pro drobné doplňky na čela vozu. K přenesení šablony na díl jsem použil špendlík (moc netlačit plast je měkčí).

easvdv3

Po vyvrtání otvorů a zbavení otvorů otřepů jsem přistoupil k lepení skříně.

easvdv4

Skříň je bez vložené a zalepené podlahy dost chatrná.

easvdv5

Protože v plánu nebylo barvit celý model odložil jsem lepení podlahy až na chvíli kdy bude skříň vozu barevně upravená.

easvdv6

Promačkaný plech skříně je znázorněn kapkami surfaceru.

easvdv7

Všechny plechové pole a to i ty na čelech skříně jsem kapkami pokryl.

easvdv8

Po zavadnutí surfaceru jsem přidal ještě jednu vrstvu osadil a zalepil leptané doplňky na čela vozu a celou skříň nastříkal surfacerem.

easvdv9

 

easvdv10

Po zkušebním nastříkání lesklou červenohnědou barvou skříň v příslušných extrémních světelných podminkách vypadá takto.

easvdv11

Pro názornost jsem nastříkal skříň celou (stínování lze nastříkat jen sa surfacer). Byla použita barva BALAKOM universal odstínu ČSN 8440 červenohnědá. Obrázek nabízí srovnání provizorně sestaveného vozu s již hotovým modelem.

easvdv12

Barevné zestárnutí vozu jsem začal vystínováním černou barvou…

easvdv13

…které jsem zesvětlil opětovným nástříkem červenohnědou syntetikou.

easvdv14

Po utlumení kontrastu vystínování je skříň připravena pro nanášení obtisků. Barvy doteď použité jsou lesklé, proto není  nutný nástřik lesklým lakem.

easvdv15

Po aplikaci obtisků jsem skříň nastříkal velice zředěnou  barvou VALLEJO model air 71029.

SAMSUNG CSC

 

Zalátané a opravované plochy jsou namalovány štětcem barvou AGAMA červenohnědá.

SAMSUNG CSC

Opět jsem celou skříň přestříkal silně zřeďenou barvou tentokrát odstínu rudá kůže. Tento krok je barevným finišem, jeho intenzitou lze korigovat celkové vyblednutí a zrezivění stěn skříně.

SAMSUNG CSC

Jenmým štěcem několika odstíny rezavé jsou znázorněny stopy po vytékající vodě mezi dveřmi a podlahou a velmi tmavou rezavou jednotlivé rezavějící odřeniny plechů stěn. Vše je zalakováno matným lakem Vallejo

SAMSUNG CSC

Jak se stavba podařila posuďte na následujících dvou obrázcích. Připojuji i obrázek skutečného vozu na který dnes narazit je čím dál složitější. Poslední obrázek ukazuje barevnou různorodost parku nákladních vozů, kterou způsobuje nedodržování jednotného barevného odstínu opravci, přepravované komodity a povětrnostní vlivy nepřetržitě na vozy působící.

SAMSUNG CSC

 

SAMSUNG CSC

 

easvdv23

easvdv24

 

Příspěvek byl publikován v rubrice železniční vozidla se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů u vůz Eas – stavebnice Bramos ex VDV modely

 1. Petr Hanko napsal:

  Pane, tak to je neskutečná paráda! Jako ve skutečnosti! Smekám… 🙂
  Ať se daří i nadále

  S pozdravem
  Petr Hanko

  • mnitka napsal:

   Děkuji, Vaše práce také patří k těm vynikajícím. Doufám že článek přesvědčil modeláře o jednoduchosti tohoto postupu.

 2. Milan napsal:

  Dobrý den, na Váš článek jsem narazil, když jsem hledal podklady pro stavbu tohoto vozu. I když se tím stavba trochu protáhla, postupoval jsem podle vašeho návodu. Výsledek je opravdu perfektní. Ono to není vůbec složité, ale ten nápad jak udělat potlučené a zprohýbané stěny zvedne výsledek o level výš. Díky a přeji hodně dalších dobrých nápadů. S pozdravem Milan Doležal

  • mnitka napsal:

   Děkuji za Vaši reakci. Smyslem bylo model co nejvíce přiblížit skutečnosti, i když vylepšovat je stále co.

 3. RolandM napsal:

  Nádherná práca.
  Tvoja stránka je plná inšpirácií, niektoré veci hoci kedy využiem.
  Díki.

 4. Jaroslav Šimeček napsal:

  Zdravim vas pane,mam otázku ohledně barev VALLEJO které použivate na modelech hlavně na vozech aes je to nadhere a hodně realne opotřebeni.Kde lze tento produkt sehnad a jake čisla barev jsou použita na tom voze děkuji p. Šimeček

  • mnitka napsal:

   Pěkný den,
   barvy VALLEJO jsem kupoval v prodejně pro modeláře v OD Vágner v Brně. Čísla použitých odstínů najdete buď v textu nebo na obrázcích. Vytékající rez z pod dveří ložného prostou jsem střelil od oka a čísla barev si již nepamatují. Dnes již pracuji s barvami LIFECOLOR, které můžete pořídit v mém e-shopu víz odkaz. Tyto barvy jsou barvám VALLEJO svými vlastnostmi velmi podobné. V sortimentu najdete několik tématických setů jež najdou uplatnění na pracovním stole nejednoho železničního modeláře.

   Děkuji za pozitivní komentář mojí práce.

 5. Janďas napsal:

  Nestalo se Vám, že se Vám Eas zkroutil? Já teď stavěl 6ks sérii a 2 vagony se mi zkroutili do vrtule … Řeším co s tím, postup u všech jsem volil stejný …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *