úprava čtyřnápravových vysokostěnných vozů Klein Modellbahn

mnitkarajče.net

Taky jako já jste zažili to nepříjemné překvapení při probírání se sbírkou svých modelů? Čtyřnápravové KMB uhláky mě nedávno po vybalení z jednoduchých papírových krabiček zaskočily podivně nemodelovými  tvary.

Sám se řadím spíše mezi milovníky oblin, zakulacených a plných tvarů, ale to čím byly modely obdařeny po několikaletém uložení mému oku rozhodně nelahodilo.

mnitkarajče.net

Příčinou vzniklých defektů  byla deformovaná kovová podlaha vozu, která svým pnutím dolní část skříně na délku i na šířku roztahovala  a  naopak v horních patiích se skříň  vlivem tlaku podivně kroutila. Model na obrázku není tím nejhoším z nejhorších! Jeden model, ten nejstarší zástupce značky KMB v mé sbírce byl poškozen natolik, že jsem se jej dobrovolně vzdal ve prospěch rozšíření zásob náhradních dílů a vraků určených ke zkouškám rozličných modelářských technik.

mnitkarajče.net

Problém jsem řešil nejprve odstraněním podlahy za pomocí uvolnění zajišťovacích rohových nýtků.

 
mnitkarajče.net

Nýtky stačí malou silou vytlačit. Pokud podalha nejde lehce ven je nutné na ni zatlačit, rozlomí se.

mnitkarajče.net

Prvním mým pokusem o nahrazení podlahy bylo její vyrytí  do plastové desky. Práce zdlouhavá a náročná na přesnost. Vyrobil jsem takto několik kusů se kterými jsem nebyl spokojen.

mnitkarajče.net
mnitkarajče.net
mnitkarajče.net
mnitkarajče.net
mnitkarajče.net

Nespokojenost mi přinášely nepřesně vyrytá prkna. Proto další pokus předcházel nákup polotovaru EVERGREEN jehož kousky jsem měl protentokrát v plánu vlepit do z plastu předem vyřezané kovové  části podlahy vozu.

mnitkarajče.net
mnitkarajče.net

Opět se dostavila nespokojenost s výsledkem práce. I po nabarvení se mi imitace podlahy nepozdávala. K poslednímu pokusu jsem využil dnes moderní a dostupnou LASER CUT technologii.

mnitkarajče.net
mnitkarajče.net
mnitkarajče.net

Za cenu,  která v promilích vyjadřuje finanční ohodnocení mého úsilí v předchozích dvou pokusech jsem nechal vyrobit kartonovou podlahu  v několika variantách, kterou stačí jen nabarvit a vlepit do skříně vozu.

mnitkarajče.net

 

mnitkarajče.net

Jen takovým malým vylepšeníčkem  byla výměna původních  dvojkolí  s asi měďenými disky kol za dvojkolí s profilem RP25. Ještě nasříkat podvozek černou barvou a je to…

mnitkarajče.net

Modely Klein Modellbahn byly vyráběny s kovovou podlahou ještě pár let po roce 2000. Poslední produkce vyskokostěnných vozů už byla celá z plastu, neduh deformované podlahy  se jí tedy  netýká,  ovšem je třeba  podotknout, že skutečnou kombinovanou podlahu (ocelový plech/dřevěná prkna) stejně modely neměly. Změna vzhledu podlahy se proto týká všech modelů řady Eas-u.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice železniční vozidla se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *