statická tráva II – nudná teorie

p1150579uminiV předchozím díle článku o statické trávě jsem popsal moji spletitou cestu k solidnímu přístroji pro nanášení statické trávy. Tentokrát se budu věnovat travním vláknům chcete-li statické trávě nebo také flocku. 

 

 

 

p1150307

nemusel jsem doma dlouho hledat věci na kterých je použita technologie flock

dtex-prehled

vztah mezi tloušťkou a průměrem obrázek z webu fy Borchert + Moller

Technologie flocku je používána mnoha obory od automobilového průmyslu, přes dekorace a obaly, oděvy až po výrobu štětců. Pro nás železniční modeláře je flock využitelný právě jako statická tráva.  Polyamidová vlákna různých barev, tlouštěk a délek jsou pro potřeby železničních modelářů vyráběna v délkách 1-12mm. Vzhledem k délce vlákna platí jednoduché pravidlo, čím je vlákno delší tím musí být hrubší. Pokud by byl mezi délkou vlákna a jeho tloušťkou (hrubostí) nesprávný poměr vlákna  by se kroutila. Tlouš’tku vlákna vyjádřuje jednotka decitex (dtex). 1 dtex představuje 1 gram na 10 000 m vlákna. Jen pro úplnost uvedu příklady: vlákna délky 2 mm mívají dtex 22, vlákna délky 6mm už mají hrubost dvojnásobnou tedy 44 dtex.  Flock je vyráběn v omezené barevné škále,  proto balení statické trávy obsahují  zpravidla směs vláken různých barev.  Míchání směsí se některým výrobcům doplňků pro modelovou železnici daří více , některým méně. Situace se sice zlepšuje, setkat se s balením statické trávy obsahujícím  vlákna barev od zářivě žluté přes červenou, zelenou  až po hnědou není vzácnost. Výjimkou je česká firma Polák, která si zřejmě vlákna sama barví. Díky tomu je tato firma co se týče barevnosti schopna nabídnout velice obsáhlý sortiment statické trávy v naprosto sourodém balení. Od výjimek zpět k většině. Téměř všichni výrobci mají ve své nabídce barevné směsi neodpovádajiící skutečné přírodě právě volbou barev vláken ze kterých se balení statické trávy skládá. Hlouběji jsem se statické trávě věnoval na svých původních stránkách .

V mých očích je je premiantem mnichovská firma miniNatur. Několik jejich produktů statické trávy je nabízeno v základní surové průmyslové barvě, ostatní jsou směsi citlivě míchané z několika barevně k přírodě příznivých vláken (béžová, hnědá, zelená, černá). Při zkouškách aplikace statické trávy byly zjištěny nejlepší vlastnosti těchto produktů ve srovnání s ostatními výrobky různých značek. Tyto okolnosti mě přiměly dál pracovat se statickou trávou právě tohoto výrobce. Abych jen nechválil, přeci jen mi v  sortimentu chybí 1mm vlákna v barvách odpovídajících ostatním délkám.

Takže, už máme přístroj, statická tráva je taky vybrána  a  ještě nám zbývá povědět si něco o lepidlech. Dalo by se říct, že lze pracovat pouze s běžně dostupnou disperzí (duvilax, herkules). Pokud však modelář chce pracovat ve větších plochách nebo chce vytvářet různě členitý porost je dobré pořídit některé z lepidel určených pro lepení statické trávy. Investice uspoří čas i nervy. Běžná disperze se  velmi rychle povrchově uzavírá, proto nelze dlouho prodlévat mezi nanesením lepidla a aplikací travních vláken. Vytváření drnů pomocí  jednotlivých kapek lepidla práci velmi zpomaluje, toto přímo vybízí k použití některého ze speciálních lepidel např NOCH Graskleber .

p1150533uu

co drn to jednotlivá kapka lepidla, figurka 1:87, délka vláken 1mm

Příspěvek byl publikován v rubrice ztvárnění přírody se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u statická tráva II – nudná teorie

  1. Pingback: statická tráva III – jednoduchá aplikace | mnitka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *