statická tráva I – jak to začalo

p1060695V druhé polovině devadesátých let jsem se prve dostal za železnicí a železničními modely do německy mluvícího zahraničí. Fascinován novým železničním světem a obrovskou nabídkou modelů jsem byl na jednom německém nádraží nasát prodejnou tisku.  Zaskočil mě počet titulů jako MIBA, EK, EJ, MEB a dalších věnujících se železnici a železničnímu modelářství. Stal jsem se PROHLÍŽEČEM – každou volnou minutu při přestupech mezi vlaky jsem trávil v nádražní prodejně listováním v těchto  časopisech. Jak rád bych si aspoň jeden odnesl domů. Cena kolem deseti Marek za jedno číslo mě však nutila zvažovat zda tyto peníze není vhodnější vydat za nákup modelu či jiného modelářského materiálu. Roky ubíhaly a já stále odolával některý z těchto cajtšriftů pořídit. Až při několikadenním pobytu na Chebsku v nádražní trafice v bavorském Marktredwitz se to stalo. Vydal jsem krvavých 13,70 Ojro za speciál Eisenbahn Journal Super-Anlagen. Představované kolejiště autora jménem Josef Brandl uchvátilo moje oči. Ani ne tak zpracované detaily, ale cekový dojem celku byl tím co mě zaujalo. Dlouhé věčery jsem strávil čerpáním inspirace, studováním pracovních postupů a i jen obyčejným kocháním se.  Po čase jsem pořídil ještě několik podobných publikací a speciálů MIBA zaměřených na jednotlivá železničně modelářská témata.

p1150166

 Učarován prací Josefa Brandla jsem  se po osamostanění a získání prostoru pro modelaření začal pokoušet dosáhnout alespoň podobných výsledků.  Na stole se mi střídaly produkty  firem NOCH, HEKI a dalších, výsledky srovnatelné s obrázky v časopisech se však nedostavovaly. Dál jsem kupoval foliáže, statickou trávu, drcený molitan, zkoušel, lepil atd atd. A pořád nic.  Domělým pokrokem pro mě  mělo být fyzické setkání s produkty firmy miniNatur právě Josefem Brandlem používanými.  Nákup v lužickém Görlitz přinesl na můj stůl několik travních foliáží této značky. Nedočkavé rozbalení a zběžný průzkum ukázal přílišnou strojovost travních koberců. Získané foliáže byly sice v té době asi to nejlepší ke koupi, zmíněná strojovost a vysoká cena mě nemotivovala k dalšímu nákupu podobného zboží.  Tehdy mi došlo – jen foliážemi to nepůjde!  Několik dní na to mi na pracovním stole přistálo první balení statické trávy s úmyslem jednotlivá vlákna postavit.

  Začalo pátrání

p1150241

Ve starém letitém katalogu Heki bylo psáno o aplikaci statické trávy lahví od saponátu.  Tedy,  začal jsem shromažďovat láhve a podobné obaly od drogistického zboží. Jednotlivé kusy prošly zkouškami a skončily stejně tam kam patřily – v odpadu. Výsledky stále nic moc. Pořídil jsem proto profi nástoj Streugras-Dose od NOCH.

 

p1150242Teď už práce se statickou trávou 2mm přinesla pokroky. S vlákny delšími se pracovat stále nedalo. Další hledání mě posunulo vpřed i v práci se statickou trávou o větších délkách než 2mm. Stačilo najít jen láhev s tím pravým hrdlem pomocí kterého bylo možné vlákna vyfukovat do naneseného lepidla. p1150244Ideální pro tento účel jsou lahve od kečupů, hořčic a jiných pochutin.

Z doby hořčicovo kečupové mi zbyl dřevěný špalík. Na obrázku je vidět už celkem obstojný výsledek práce s vlákny délky 6mm. Technika nanášení plastovou lahví však není vhodná pro větší plochy vzhledem k vynaložené námaze.

První přístoj bez lidského pohonu

181-elektricka-placacka-na-mouchy_640x640-1Hledání pokračovalo dál. Co jiného mohlo následovat než elektrická plácačka na hmyz. Podle jednoduchého mnohokrát na internetu zveřejněného návodu byl sestojen jednoduchý nástroj napájený dvěma AA bateriemi. Náklady minimální.  A výsledek…?  Za čtyři – dostatečný. Se zatravňovačem vyrobeným z plácačky jsem toho moc nenagrasival,  zato legrace s ním bylo víc než dost. Doživotně nezapomenu na chvíli kdy mi chyběla třetí ruka a já si odložil špendlík s elektrodou mezi rty. V zápalu práce, pohrávajíc si se špendlíkem v ústech jsem stisknul tlačítko…, kontrolka se rozsvítila červeným asi varovným světlem a já obrdžel ránu. Co vám budu povídat…,  člověk by nevěřil kolik energie ve dnou tužkových bateriích je. Eště teď, dyž si na to vzpomenu mě brní glosňa.  Plácačka nepřežila moje pokusy o zvýšení výkonu. Víc jak 4,5V nesnese. Takže, tudy taky ne.

img_2531

zatravněno plácačkou a kečupovou lahví

 Druhý přístroj bez lidského pohonu

Po kopanci s plácačkou jsem dokonce několik týdnů zvažoval koupi některého z dostupných zatravňovačů. Ve hře byl NOCH, HEKI a výrobek neznámé firmy XTEQ.  Nestát to ty strašlivý prachy jistě bych jeden z jmenovaných kousků měl. S koupí jsem si stále v mysli pohrával a zároveň hledal způsob jak se k podobnému zařízení dostat jinou cesou. Týdny bloudění hledání  a zkoušení přinesly úspěch a mě se podařilo setstrojit první svůj zdroj statické energie.  Záhy následoval zdroj druhý, přizpůsobený železničnímu modeláři zejména napájecím vstupem 12-18V DC/ 12-18v AC.

p1040731              p1150175

Kolega TomášC sestavil z kovové síťoviny a plastové cukřenky první aplikátory. Pozdější konfrontace zatravnňovače vlastní výroby s přístrojem NOCH Gras-Master prokázala minimálně stejné funkční vlastnosti. Koncept „krabičky – zdroje statické energie“ a ručního aplikátoru mi přijde také uživatelsky přívětivější než práce s 30cm dlouhým přístrojem  vycházejícím z ruční svítilny.

e-shop-300

p1060719

vlákna délky 1mm a 2mm nanesené za pomoví elektrostatické energie

 

 

Neodpustím si video. Plácačku lze použít k lecčemus, jako přístroj k tesování odvahy je vynikající.

Příspěvek byl publikován v rubrice statická tráva se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 komentářů u statická tráva I – jak to začalo

 1. Honza napsal:

  Dobry den
  Zajímalo by mě kde se dá někde zakoupit váš zatravnovač a za kolik.
  Děkuji Honza

  • mnitka napsal:

   Pěkný den, Honzo.
   Můžete ode mě získat zdroj statické energie „černou krabičku“ . Výrobu aplikátoru a kabeláže nechám na Vás. Ke zprovoznění celé sestavy budete ještě potřebovat zdroj 12-20V AC nebo DC. Více informací najdete v e-mailové schránce.
   Děkuji za Váš zájem.

 2. Andrej napsal:

  Dobrý deň
  Chcel by som sa spýtať či je dostupná schéma zapojenia tej čiernej krabičky.
  Ďakujem Andrej

  • mnitka napsal:

   Schéma je dostupné na internetu. Ono schéma stejně není nic platné pokud nemáte potřebné součástky, ty jsou tím „kouzlem“. Věřte, dlouho jsem scháněl a hledal abych zjistil, že vše se skutečně koupit nedá. Omlouvám se, nebudu konkrétní. Snad mi i nadále zachováte přízeň.

 3. Filip napsal:

  Tak já mám napriklad kaskádový násobič napetí… s 18 kondenzátory a vstup tvori 3 trafa odhadovaný proud 800-900V o výkonu cca 20VA … odhadovaný výstup 30-45kV . Problémem není až tak výkon (protože je dostačujíci) ale statická tráva od poláka, dobre víme že stojí skoro za nic a je to jako hrách o zed házet. a co se týče kvality je predražená. Myslím si že st. tráva miniNatur by byla natom podstatne líp protože je ze všech nejlepší a je oproti Polákovi o 80% lepší.
  Ale Mnitko tu 2mm trávu ti seje krabička krásne 😉

  • mnitka napsal:

   Vlastně do dneška nevím jaký je vztah mezi počtem kilovoltů a schopností přístroje stavět statickou trávu. Pracoval jsem s přístrojem který dokázal při přiblížení aplikátoru k terénu vlákna vyloženě přiškvařit – efekt stavění nebyl však výrazně lepší. Můj přístroj má dle měho odhadu výstupní napětí do 10 kV. Hodnotit vlákna toho či onoho výrobce se zdráhám. Co vyhovuje mě nemusí vyhovovat někomu jinému. Já sám jsem si vybral….
   Seje mi to dobře nejen 2mm vlákna. O tom v příštích dílech seriálu o statické trávě.

   • Filip napsal:

    Tak čim vyšší kilovolty tak tim vyšší statické pole a líp to seje .. napriklad s 1kV pristrojem by jsi nenasál nic :))) schopnost… no mezi sitkem (elektrodou 1) a uzemnovací el. se vytvori elektro statické pole které ti vyrovná trávu kdyby tam pole nebylo travička by byla poválena.. to by bylo v prospech jen v tom pripade pokud chceš udelat imitaci posekané trávy :D:D ale i když ja mam takový dobrý výkon tak Poláka mi seje oproti tobe líp. Ale ty máš zase menší krabičku s dobre postačujícím výkonem pro miniNatur… diť co jsi delal testy tak polák se ti válel.. ale Heki a mini nádhera 🙂 PS ty už prodáváš miniNatur vlákna?

    • mnitka napsal:

     Jasně, všechno chápu. Vždyť se tomu delší dobu věnuju. Vlákna POLÁK dokážu už taky uspokojivě zaset, jen je s nimi horší práce a dostupnost v Brně je špatná.
     Pro produkty miniNatur jsem vytvořil prodejní kanál, takže mám k dispozici téměř kompletní sortiment. Nic mě momentálně nenutí měnit „značku“. V tomto směru jsem spokojen a kolegové v mém modelářském okolí také. Odpověď na otázku zní ANO.
     http://www.mnitka.com/prodej/mininatur-staticka-trava/

 4. Pingback: statická tráva III – jednoduchá aplikace | mnitka

 5. Tomáš napsal:

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik by stálo u Vás nechat vyrobit zatravňovač ? nejsem zrovna zdatný elektrikář. Děkuji za Váš čas. Tomáš

 6. Luboš Fajfr napsal:

  Dobrý den,také bych měl zájem o zatravnovač ,můžete mi prosím napsat,zda posíláte také návod zapojení a jakou hustotu by měla mít mřížka na sypání pokud posíláte samotnou krabičku na statickou elektriku.
  Děkuji moc se mi Vaše návody líbí.Zdraví Luboš Fajfr

 7. Vladimír napsal:

  Dobrý den,
  máte výborné stránky plné inpirace. Dne 13.10.2012 jste Honzovi na jeho dotaz odpovídal, že od Vás může získat zdroj statické energie „černou krabičku“ . Je stále ještě možné si u Vás tento „zázrak“ objednat?

  Děkuji za odpověd a přeji hodně modelářských úspěchů.
  Vladimír

 8. Naschud napsal:

  Tak dnes mi byl poštou doručen ¨Mnitkův¨ zatravňovač. Hned jsem se rozhodl (nedočkavost) ho vyzkoušet. Obyčejný Herkules, letní směs 2,5mm trávy Noch. Naprostá paráda. Už se těším na experimenty s vhodnějším lepidlem a travinami Mininatur. Doporučuji všem nerozhodnutým.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *