realizace povrchové úpravy kovového modelu lokomotivy řady 310.0 HO (Eisenbahn Canada)

Tohle byla milá zakázková práce. Po dohodě se zákazníkem dorazila v balíčku „karoserie“ malé kovové lokomotivky s nevzhlednými defekty finálního nástřiku. Model byl ochmataný, na hranách byla barva ošoupaná a po sejmutých tabulkách a výrobních štítcích zůstalo lokální potřísnění lepidlem. Zákazník chtěl model uvést model do stavu v jakém opouštěl dílnu výrobce. Přede mnou bylo tedy odstranění původního nástřiku a provedení nástřiku nového včetně barevné úpravy vnitřku budky lokomotivy.

Po několikerém ujištění kolegů modelářů a sběratelů o skutečné a nefalšované kompletní kovovosti modelu jsem zvolil razantní cestu odstranění originální barvy v lázni nitroředidla. Zkouškou provedenou vatovou tyčinkou namočenou v ředidle C6000 jsem se přesvědčil, že barva půjde celkem jednoduše dolů.

Před koupáním modelu jej bylo třeba rozložit. Střecha je upevněna čtyřmi rohovými zámky, imitaci skříňového kotle v budce zespoda zajišťují dva šroubky, pohyblivá dýmniční dvířka jsem na modelu ponechal.

Díky netečnosti kovu lze model v lázni ponechat i několik hodin. V tomto případě však stačilo barvu jednoduše štětcem s jemným vlasem smývat.

V zákoutích a hůř dostupných místech, kde se barvě nechtělo dolů pomohlo setření hrubým štětcem.

Musím se přiznat, takhle nahatá, kovová se mi líbí nejvíc…

… a ani barevně sjednocená, v tomhle negližé nástřiku základní barvou SPRALAC nevypadá vůbec špatně.

Finální nástřik je proveden polomatnou barvou odstínu RAL 9005 ELITA MODELLE ředěnou originálním ředidlem.

Zákazník si přál vnitřní prostory budky lokomotivy v odstínu RAL 1024 okrová žlutá.

Dle fotodokumentace pořízené před odbarvením modelu byly nabarveny detaily interiéru stanoviště strojvedoucího. Použité barvy odstínů mosaz, RAL 9001 bílá, RAL 3003 ohnivě červená, a gun metal byly nanášeny štětcem.

Stejně jako skříňový kotel dostaly i vnitřní stěny budky nástřik v odstínu RAL 1024. Na obrázku už není maskovací páska po obvodu budky zabraňující zaprášení zejména v prostoru podélného kotle a vodojemů. Okna byla slepě zasklena zasunutím transparentní folie mezi vnější a vnitřní stěnu budky.

Nežádoucí žlutě prosvítající podlahu, hranu dveří a výhledového okna skryl opětovný nástřik černou barvou.

Po kompletním odmaskování a vyjmutí slepého zasklení oken má model už téměř konečnou podobu.

Vše už je na svém místě, stačí už jen nasadit střechu.

A na závěr nabarvení parní píšťaly barvou mosazi. Po několikadenním odpočinku dostal model finální nástřik odolným polomatným lakem a byl odeslán zpět so domovského depa.

Použité barvy ELITA MODELLE lze zakoupit v

Takhle vypadá už zkompletovaný model ve svém přirozeném prostředí. Jsem upřímně rád, že takto upravený model dělá svému majiteli radost.

Příspěvek byl publikován v rubrice pracovní postupy, železniční vozidla se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u realizace povrchové úpravy kovového modelu lokomotivy řady 310.0 HO (Eisenbahn Canada)

  1. Milan Mikeš napsal:

    Dobrý den,

    krásná práce! Ani jsem nevěděl, že Eisenbahn Canada takový model dělá… Model byl ohmataný? Ono to asi není moc na provoz na kolejišti, spíše do vitrínky. A když už, modely jsou zabaleny v hadříku a v kazetě bývají i látkové rukavice. Ale na takových drahých mašinách bývá provoz strašně vidět. Potom rapidně ztrácejí na hodnotě.

    S pozdravem
    Milan Mikeš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *