papírmašé

papirmase1

K vytvoření konečného tvaru terénu  používá modelářstvo v mém okolí mnoho materiálů. Dalo by se říct, co modelář to jiný způsob jak terén dotáhnout do tvarového finiše. Kolegové používají stavební lepidlo, perlitovou kaši, různé tmely a i všem známou techniku papírových utěrek napuštěných  disperzním lepidlem. Mě se však ještě před objevením OSTAFIXU osvědčilo použití papírmašé.

Papírmašé  je směs papíroviny, sádry, vody a disperzního lepidla. Různým poměrem složek lze jednoduše měnit vlatnosti hmoty což se hodí zejména pro ovlivnění doby zpracovatelnosti. Hmota se dá barvit vodouředitelnými barvami.

Vše potřebné viz první obrázek kromě barev je k nalezení v téměř každé domácnosti.

 • disperzní lepidlo
 • stavební nebo modelářská sádra
 • voda
 • papírovina – na obrázku z důvodu uskladnění vysušená

Papírovina je ve vodě rozmočený a na kaši rozmíchaný toaletní papír (ten nejlevnější, v žádném případě ne extrapevný, pro citlivé zadečky nebo  kdovíjaký speciál s brosvovou chutí a vůní). Papír stačí nadělit na malé kousky, zalít vařící vodou a důkladně rozmíchat. 

papirmase2

Do rozmočené papíroviny (množství odpovídá jedné třetině množství získaného z jedné roličky toaletního papíru) přidám asi dvě polévkové lžíce lepidla a barvu.

papirmase3

Dostatek sádry ve hmotě způsobuje rychlé tuhnutí a zamezí po vysušení ztátě hmoty na objemu. Nejprve přidám asi dvě vrchovaté polévkové lžíce, po promíchání ještě jednu a opět promíchám.

papirmase4

Vzniklá hmota tak trošku lepí, pracovat se s ní pohodlně dá více jak 30 minut

papirmase5

Množství v misce vystačilo k terénímu dotvoření celého dioramatu.

papirmase6

K práci s touto hmotou se výborně hodí tyto špachtličky .

papirmase7

 

papirmase9

Nahrubo upravený terén uhladím namočeným nástrojem dohladka. Je dobré pracovat s přiměřenou pečlivostí . Posyp hliněným prachem a vegetce drobné nedostatky schová.

papirmase8

Za jednu hodinu se dá na terén zaklepat jako na sádru zlomené nohy.

Touto cestou za použití zmíněných složek lze s úspěchem nahradit různé mnohem dražší materiály.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice obecné a ostatní, ztvárnění přírody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u papírmašé

 1. RolandM napsal:

  Papierovinu si si kupoval v stavebníctve alebo si si ju vyrobil?

 2. RolandM napsal:

  Aha a ako?
  Za odpoveď vopred ďakujem.

  • mnitka napsal:

   Možností je několik, ta nejjednodušší je nadělit toaletní papír do nádoby a zalít horkou vodou, pořádně a razantně promíchat (optimální by bylo rozmixovat) aby vznikla sourodá kaše bez papírových hrudek které by při výrobě papířmašé nedělaly dobrotu. Pro okamžitou přípravu papírmašé stačí papírovou kaši částečně zbavit vody, úřidat ostatní a je hotovo. Pro dlouhodobé uchování je papírovinu třeba zcela vysušit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *