boží muka

bozi-muka17Postavit drobnou sakrální stavbu do dioramatu bylo dlouho mým přáním.  Vhodná boží muka nebo malou kapličku odpovídající českým reáliím jsem v měřítku 1:87 dlouho nenacházel. Pátrání mě přivedno na stopu firmě DUHA, která v minulosti měla v nabídce malou kapličku. Telefonát s majitelem firmy však prozradil beznadějnou nedostupnost tohoto artiklu.

 

Poslední šancí bylo začít hledat mezi doplňky dioramat v měřítku 1:72.  Podařilo se, a já v nabídce firmy EXTRATECH našel malou kapličku prakticky stejnou jakou nabízela  firma DUHA.

Balení za 126 Kč obsahovalo  odlitek a leptané doplňky (ozdobná mříž, kříž s Kristem).  Ještě před barevnou úpravou sem vyvrtal tři otvory pro usazení ozdobné mříže. V barvení jsem postupoval v pořadí

 • surfacer
 • vystínování odlitku stavby černou barvou
 • nástřik celé stavby bílou barvou
 • nátěr spodního soklu šedou barvou VALLEJO na štětec
 • nátěr střechy červenou barvou VALLEJO na štětec
 • rozbití jednotné barvy střechy nátěrem části jednotlivých tašek několika odstíny čevené
 • nástřik leptaných doplňků tmavě šedou
 • po zkompletování byl celek nastříkán matným lakem VALLEJO

 

  Stavbička je vlepena do vyřezaného a vydlabaného otvoru v terénu tavnou pistolí,  nedostatky terénu jsou dotmeleny tmelem OSTAFIX NK.

Velice jednoduchá stavba tělesa dioramatu je provedena z mdf desek v rozích slepených za pomocí styrodurových kostek tavnou pistolí. Lepidlo tuhne velice rychle, stavba skeletu je proto otázkou deseti minut. Skelet je vyplněn 10mm polystyrenovými deskami  ve vrstevnicích ořezanými do přibližného tvaru zamýšleného terénu.

 Terén je dokončen a dorovnán pomocí proužků papíru lepených křížem disperzí na polystyrén a lokálně za pomocí papírmašé (polní cesta, přechod terénu v sololitový skelet). Silnice z PVC desky má vyryté praskliny a vyřezané výtluky. Plocha cesty je vystínovaná tmavou barvou, do této před jejím vyschnutím vsypávám v místech výtluků a na okraje hliněný prach. Následný nástřik šedou barvou prach dokonale zafixuje. Posledním krokem k dotvoření silnice je zvýraznění prasklin, okrajů a výtluků napuštění ředěnou olejovou barvou.

  Po důkladném vyschnutí přilepeného hliněného prachu přišla na řadu voda (EPOXY 1200).  Zde jsem ještě zapoměl zmínit mostek polní cesty, ten je odlit ze sádry a  jeho reliéf je vyryt jehlou. Do říms z leteckého nosníku je usazeno letované zábradlí (leptané sloupky + ocelová kulatina 0,6mm). Mostek je do terénu zalepen tavnou pistolí a okolí je dotmeleno OSTAFIXem NK.  Zpět k vodě ->  na ztuhlou vodní dladinu nanesu vodní efekt a po jeho vyschnutí je diorama připraveno k vytváření vegetace. 

 Použitá statická tráva miniNatur výhradně v délce 2mm je nánášena elektrostatickou energií známou tecnologií. Vlákna delší než 2mm jsou použita pouze v rožku dioramatu v „místě experimentálního“ obilného pole. Barva vláken goldbeige  006-35 je mi zdála příliš zářivá, proto jsem přidal něco vláken 006-34 pro utlumení zářivosti.  Použité odstíny 2mm trávy jsou 002-21, -22, -23 a -24. Barvy se snažím s citem míchat tak aby aplikace nevytvářela příliš kontrastní přechody. Jako základ jsem pro tentokrát zvolil směs 002-23+24. Do nadrnovaného základu jsou přidány drny ze zelenějších směsí – kolem vody tmavější, na jiných místech světlejší. Aplikaci opakuji  dokud nejsem  spokojen s dostatečně  barevným porostem.                                                                         

Drobné rostlinky a keříky jsou z olistění MiniNatur. Jeden ze stromů je tento .

Galerie obrázků dokumentuje samotnou stavbu a nabízí několik pohledů na dokončené dílko. Některé obrázky můžou prozrazovat jistou nedokonalost zpracování, to však není na škodu vzhledem k tomu, že tato práce není určena k vitrínové prezentaci. Jejím smyslem byl „trénink“ technologií a ověření různých poznatků a materiálů.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice diorama se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u boží muka

 1. hank napsal:

  Já vím, že spousta železničních modelářů papír jako materiál dost podceňuje, ale tohle je přesně ten druh staveb, na které se hodí. Takže věz, že tady
  http://papir.pavelstyl.cz/
  najdeš volně ke stažení už skoro dvacet modelů drobných sakrálních staveb – kostelíků a kapliček – z vysočinských vesnic a měst autora Pavla Štyla ze Žďáru nad Sázavou. Modely jsou klasické papírové vystřihovánky, některá měřítka jsou sice podivná, ale díky jejich jednoduchosti je lze snadno přeformátovat.
  Tak snad se ti to bude k něčemu hodit.

  • mnitka napsal:

   Díky, díky, mezi papírovými modely jsem skutečně nehledal. I když já bych rád skutečná boží muka, jen sloup o půdorysu max 1x1m pěkně se stříškou a svatými obrázky.

 2. kelvin napsal:

  Pokud by nic neexistovalo a chtěl sis vytvořit vlastní boží muka, tak na http://www.drobnepamatky.cz jsou pro inspiraci fotografie řady božích muk, kapliček a dalších drobných památek. Konkrétně filtr božích muk: http://www.drobnepamatky.cz/druh?tid%5B%5D=19420&su= .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *