barevná úprava modelu výpravní budovy LVIIb/H ZvKČ (Mšené Lázně) KB Model

Technologie řezání materiálů laserem přináší na modelářský stůl mnoho více či méně povedených modelů doplňků modelové železnice od různých výrobců. Stavby od KB Model patří k těm lepším, nejen zpracováním, ale i obsáhlým sortimentem přinášejícím možnost sestavení ucelených souborů drážních staveb jednotlivých dopraven.

Nakoukněte jak jsem postupoval při stavbě a hlavně barvení modelu jednoho zakázkového modelu.

Model budovy jsem částečně slepil běžnými technikami, s pomocí přiloženého návodu za použití disperzního lepidla. Už při sestavování budovy myslím na způsob barvení a proto nechávám některé díly nebo celky samostatně.

Hrubou stavbu budovy včetně separátních dílů stříkám základní barvou přímo ze spreje. Tento nástřik sjednotí povrch modelu a zvýrazní nedostatky, jako je například potřísnění lepidlem, povrchové nedostatky kartonu nebo místa vyžadující tmelení. Po provedených opravách
hrubé stavby modelu, zpravidla se jedná o broušení, provedu poslední nástřik základní barvou.

Rámy oken jsou jedinými díly, které stříkám přímo barvami bez použití základního nástřiku. Na obrázku jsou zkompletovaná a zasklená okna pro jejichž barvení jsem použil barvy stříkané přímo ze spreje na samolepící aršíky rámů oken a na aršíky špalet (zelená RAL 6003, béžová RAL 1015). Stejně jsem postupoval i u dveří.

Po důkladném vytvrzení a vyzrátí základního nástřiku přichází na řadu stínování v tomto případě černou matnou barvou LIFECOLOR LC 02. Tato technika opticky vytvoří hloubku reliéfních prvků a současně pomůže naznačit první ušpinění.

Samotná barva fasády v tomto případě barva LIFECOLOR UA 724 byla na model stříkána velmi zředěná, opakovaně v několika vrstvách, citlivě tak, aby nedošlo k úplnému překrytí tmavého stínování.

Barva podezdívky UA 781 byla natupována molitanem a poté bylo provedeno zesvětlení metodou suchého štětce barvou UA 782.

Ztmavení a spár podezdívky jsem provedl nátěrem zředěného pigmentu LIFECOLOR LPW 21.

Díly střešní krytiny jsou těmi, které barvím samostatně ještě před přilepením na samotnou střechu. Nejprve tedy základní barvou ze spreje, tou nešetřím a s citem nanáším v několika vrstvách. Po důkladném proschnutí a vytvrzení aplikuji stříkací pistolí barvu střešních tašek LIFECOLOR UA 740 a nechám opět zaschnout.

Komíny a použitá barva LIFECOLOR UA 737. Část komínů vystupující nad střechu byla po nástřiku barvy cihel nesourodě natřena velmi zředěnými barvami LIFECOLOR UA 739 a UA 742. což je zřejmé z obrázků dokončené stavby.

Všechny pohledové části krovů jsem nastříkal barvou LIFECOLOR UA 713.

Čelní trámy zastřešené verandy jsou na rozdíl od ostatních dřevěných částí nastříkány barvou okru.

Oloupaná barva trámů je naznačena tupováním a metodou suchého štětce barvou LIFECOLOR UA 717.

Další vrstvou na střešních taškách je lesklý lak, opět nanášený pistolí. Samotné zestárnutí střechy je provedeno v prvním kroku nátěrem směsi zředěných tekutých pigmentů LIFECOLOR LPW 21 a LPW 22, druhý krok představuje tupování jednotlivých pigmentů kouskem molitanu nebo štětcem nepravidelně na celý povrch střechy, finálním krokem je pak nanesení barvy střešní krytiny LIFECOLOR UA 740 metodou suchého štětce. Před posledním krokem musí být povrch střechy úplně suchý. Teprve teď za pomocí lepidla které není na bázi vody lepím střešní krytinu k samotné střeše, vyhnu se tak nevzhlednému pokroucení.

Střechu verandy jsem zvolil jako lepenkovou , jejíž jednotlivé pláty jsem naznačil nástřikem velmi zředěné světle šedé barvy.

Cedule s názvem stanice vytištěná na běžné domácí tiskárně s ozdobným rámem nastříkaným barvou LIFECOLOR UA 723. Použité písmo je z rodiny DIN 1451.

Do míst kde se drží prach, rohů a různých zákoutí fasády jsem nanesl velmi zředěné barvy UA 265 a 266 (na obrázku jsou omylem barvy jiné) a to buď natíral jako wash, lokálně tupoval do špinavých míst nebo rozmýval vodu plochým štětcem.

Barva UA 739 posloužila ke znázornění oloupané omítky.

A konečně stékající rez na střeše znázorněná zředěným tekutým pigmentem LIFECOLOR LPW 01.

Model jsem sestavil tak jak jej výrobce dodává, do komínů jsem pouze doplnil bílé trubičky odpovídajícího průměru. Během stavby jsem
nenarazil na žádný nedostatek nebo vážnou nepřesnost dílů. Stavby KB Model umožňují dosáhnout velice dobrých výsledků samy o sobě, i když prostor pro jednotlivá vylepšení každým modelářem tu je (napadá jí mě například klempířské prvky na střeše).
A právě proto jsem tyto produkty zařadil do nabídky mnitka e-shopu.

Použitý materiál a pomůcky:

 • řezací podložka
 • disperzní (bílé) lepidlo
 • skalpel nebo ulamovací nůž
 • ocelové pravítko
 • Mnitka univerzální hobby lepidlo (lepení střešní krytiny a kompletace souboru dílů oken a dveří)

Použité barvy a přípravky:

 • základní barva ve spreji
 • matná černá barva LIFECOLOR LC 02
 • matná okrová barva LIFECOLOR LC 15
 • lesklý lak LIFECOLOR LC 73
 • barva ve spreji RAL 1015 a RAL 6003
 • světle šedá barva LIFECOLOR UA 043
 • barva LIFECOLOR UA 713 a UA 717 (ze setu LIFECOLOR CS 20)
 • barva LIFECOLOR UA 723 a UA 724 (ze setu LIFECOLOR CS 21)
 • barva LIFECOLOR UA 737, UA 739, UA 740, UA 742 (ze setu CS 31)
 • barva LIFECOLOR UA 265 a UA266 (ze setu LIFECOLOR MS 11)
 • barva LIFECOLOR UA 781 a UA 782 ( ze setu LIFECOLOR CS 40)
 • tekutý pigment LIFECOLOR LPW 01
 • tekutý pigment LIFECOLOR LPW 21
 • tekutý pigment LIFECOLOR LPW 22

Použité materiály můžete zakoupit v

Příspěvek byl publikován v rubrice stavby se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů u barevná úprava modelu výpravní budovy LVIIb/H ZvKČ (Mšené Lázně) KB Model

 1. Petr napsal:

  Moc pěkné a pěkný návod jak začít.
  Měl bych však jednu otázku. V návodu píšete na hrubou stavbu jsem použil základní barvu ve spreji . Jakou pak barvu jste zde použil ?

  • mnitka napsal:

   Pěkný den. Na jednom z prvních obrázků je použitý sprej vidět, jedná se o běznou syntetickou barvu.

   • Petr napsal:

    Dobrý večer, děkuji za odpověď. Napoprvé se mě stránka neotevřela celá a první obrázek nebyl vidět. Napodruhé již jo, ale otázka byla již položena a nešla smazat.

 2. Ivan_TT napsal:

  Hezký článek a souhlasím s mnitkou, také mám rád stavby pana Bartáka. Zvlášť se mi líbí ta střecha! Budu teď řešit eternit, tak to musím nějak vykoukaz z fotek….
  Osobně požívám dvě metody na barevnou úpravu těchto staveb. První metoda, jako mnitka, s využitím základovky motip (ony ty spreje ale budou podobné) a následně barvení akrylkami.
  Druhá metoda, kterou využívám na stavby s omítkou, je s využitím balakrylu. Ten natónuji malířskými tekutými pigmenty a následně nanesu malým válečkem, omítka je pak lehce strukturovaná. Primalex zmíněný v návodu jsem nezkoušel, ale balakrylu věřím nějak více.

 3. Fox napsal:

  Je to krásná práce a díky za podrobný popis. Zajímavé je použití metody znázornění základního zašpinění a „mapování“ malby a omítky, kterou kitaři nazývají „pre-shading“. Určitě vyzkouším.

 4. czhunter napsal:

  Je to moc hezké – akorát při tom prvním shadingu bych u této (okrové) barvy radši použil nějakou hodně tmavě hnědou, spíš než černou.
  Čistě subjektivně si myslím, že by to udělalo hezčí (příjemnější) barevnou škálu …

 5. Michal napsal:

  Muj deda mel nadrazni budovu ve Msenych Laznich dlouha leta pronajatou a jako maly jsem tam travil kazde leto.
  Je to nostalgie; videt ji znovu „stat“.
  Jen jedna mala poznamka: u vchodu do obytne casti bylo urcite jen jedno velke okno, nikoliv dve vedle sebe.

  • mnitka napsal:

   Jsem rád, že jsem Vám takt mohl připomenout dětství. Model jsem stavěl na zakázku, jakákoli úprava tedy už není možná.

 6. Pingback: barevná úprava a dotvoření zděného skladu KkStB 353/H H0 (KB model) |

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *