sádrová skála

Skála, jeden z nejefektnějších prvků kolejišť, modulů a dioramat. Způsobů jak ji vytvořit je mnoho, modelář má možnost si vybrat z mnoha polotovarů, materiálů a technik zpracování s rozdílnou náročností na finance a manuální zručnost.  Podívejte se jak jsem dosdospěl k výsledku viz obrázek výše.

Název článku prozrazuje materiál ze kterého jsem tentokrát tvořil. Z mnoha druhů sáder používám sádru stavební nebo modelářskou podle toho kterou mám momentálně k dispozici. Pro zvýšení pevnosti a pružnosti přidávám disperzní lepidlo.
Ještě před praci se sádrou si připravím lože z polystyrenových bloků, které slepím  a pro okamžitou fixaci sešpendlím párátky. Jednotlivé bloky umisťuji tak aby už teď byl přibližný tvar skály zřejmý.
Sádru nanáším běžnou špachtlí do všech míst tak aby všude byla vrstva o dostatečné tloušťce která mi dovolí materiál následně tvarovat. Členitý povrch lože pomůže sádře po ztuhnutí vytvořit pevné a nedělitelné spojení s polystyrenem a současně zamezit praskání.
Pro tentokrát sem se rozmíchanou sádru s disperzním  lepidlem pokusil probarvit  tónovači do malířských barev, ukázalo se to však slepou uličkou, poněvadž i velké možství barvy se na vyschnuté sádře neprojevilo dle mého požadavku.
Pro obrobení ztuhlé sádry se mi osvědčilo použití skalpelů s jednorázovými čepelemi a zalamovací nůž.
Sádru nechám ztuhnout  a ihned začnu s tvarovými úpravami. Nejprve celý povrch osekám dlátkem.
Osekaný odpad je dobré průběžně odsávat vysavačem nebo alespoň odstraňovat plochým štětcem.
Po hrubém osekání dlátkem, začnu špičatou čepelí  vytvářet jemné finesy skály různě směrovanými řezy a škrábanci. Vždy je nutné mít na paměti, že výsledek práce by měl respektovat všechny fyzikální a přírodní zákony.
Na dalších obrázcích je vidět jak skála vypadá po ukončení tvarování  a odstranění všeho odpadu. Místy se můžou zdát tvary až  chaotické, to však není na škodu. Barvení a pokrytí vegetací  dokáže defekty schovat a naopak povedené partie zdůraznit.
Barvení jsem začal zelenohnědočerným základem sprejových barev stříkaným tryskou s malým rozptylem. Nejprve celou skálu na černo a následně jen málo zřetelné fleky zelenou a hnědou pro rozbití  jednolitého povrchu.  Sprejové barvy jsem volil hlavně pro  rychlost a pohodlnost práce s nimi. S úspěchem je možno použít i jakékoli jiné barvy nanášené stříkáním (doporučuji) i štětcem. Dojde-li při tvarování sádry ke vzniku dutiny nebo praskliny s obnaženým polystyrenem je nutné před  barvením rozpouštědlovými barvami tuto nejdříve probarvit vodouředitelnou barvou a tím zamezit styku rozpouštědel s polystyrenem.
Několik pohledů na skálu v zelenohnědém základu stříkaném spreji.
K dalšímu barvení jsem použil akrylové barvy VALLEJO MODEL COLOR 70847 tmavý písek a 70886 zelenošedá.
 
V  první fázi  jsem nanesl  metodou suchého štětce  obě barvy smíchané v poměru 1/1 na celý povrch, po zaschnutí přišla na řadu pouze barva tmavý písek opět metodou suchého štětce ale jen na výrazné výstupky. K vytírání štětců při technice dry brush používám papírové utěrky s reliefním povrchem po kterém štětec třu až do chvíle kdy barva zůstává  jen na reliéfní kresbě.
Proměnu skály po obou krocích lze srovnat se základním nástřikem na následujících třech obrázcích.
Na závěr opět zdůrazňuji, že nikdo učený z nebe nespadnul a jen trénink dělá mistry. Je třeba zkoušet a zkoušet, odpovídající výsledek se jistě dostaví.
Na závěr nabízím dva obrázky s barevně dokončenou skálou.
Příspěvek byl publikován v rubrice ztvárnění přírody se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 komentářů u sádrová skála

 1. David Vcelak napsal:

  Dobrý den ! Je to perfektní ! Mohl byste mi říct, kde jste koupil barvy VALLEJO MODEL COLOR 70847 tmavý písek a 70886 ? Kdybyste měl zájem, jsem kolejář a mohl bych dát plno informací, třeba přesné parametry PECO výhybek, které nikdo nemá. Moc děkuju za odpověď. Včelák

  • mnitka napsal:

   Pěkný den, tyto barvy jsem nakoupil v OD Vágner v Brně. Tyto barvy patří k běžným modelářským potřebám, neměl by být problém je sehnat.

 2. kamil napsal:

  Dobrý den.
  Nádherná práce a hlavně jde o to, že se s technikami Vaší práce dokážete podělit s ostatními.
  Mám malinkatý dotaz, na fotkách jdou vidět, nastříkané koleje a pražce barvou, postupujete takto vždy? Tzn. patinujete touto technikou?

  • mnitka napsal:

   Pěkný den,
   děkuji za pochvalu.
   Kolejivo na posledních dioramatech jsem takto upravil, snažím se tak napodobit barevnou nejednotnost jednotlivých pražců. Je to taková libůstka, dělat takto celé kolejiště by asi nešlo, i když…

 3. Kumestrol napsal:

  Koukam na to a musim rici jen to, ze je to perfektni prace! Gratuluji a smekam.

 4. Vláďa napsal:

  Zdravím,
  pracuji na modelu bechyňského mostu v TT a Vaše postupy mi jsou velkou inspirací. Nejprve jsem plánoval čistě styrodurové skály, ale pokusy jsem dospěl k závěru, že pro vrstevnatou rulu z okolí mostu to není to pravé a zvolil sádru. Tu barvím akrylovými barvami a narazil jsem na problém, že jsou strašně nachylné na otěr. Zavadím o skálu prstem, či nějakým nástrojem a vznikají mi na ní pak bílé tečky. Když jsem ji maskoval kvůli pracem na mostě, tak po strhnutí pásky je pak podobný problém na ostrých hranách.
  Zkoušel jsem to přelakovat, ale žádný matný lak není dost matný a skála pak vypadá nepřirozeně. Nemáte nějaký tip na vhodnou ochranu? Na složení vrstev tmavá-lak-konečná je už pozdě…

  • mnitka napsal:

   Pěkný den.
   Ano, sádrové povrchy trpí na otěr. Já sám jsem tuto potíž řešil přidáním disperzního lepidla do samotné sádry při její přípravě, sádra tak získá na pevnosti a odolnosti. Dalším řešením které mě napadá je prosycení vyschlé sádrové skály rozředěným disperzním lepidlem, výsledek by měl být stejný. Chápu však, že pokud máte již na nabarveno bude i toto problém. Co se povrchu nabarvené skály týče, tam si myslím, že určitý stupeň lesku by neměl být problém (to ale samozřejmě souvisí s konkrétní předlohou). Ad matnost matných laků…, zkoušel jste ultra matný lak? Třeba tento? http://www.webareal.cz/mnitka/eshop/7-1-modelarske-barvy-a-pripravky/125-2-VALLEJO/5/1306-VALLEJO-polyuretanovy-lak-ultra-mat-60-ml

   • Vláďa napsal:

    Diky za rady, nabízený ultra mat určitě zkusím.
    Sepíšu si, co dalšího bude potřeba k dotvoření terénu a udělám větší objednávku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *