voda trošku jinak

Vytvoření modelové vodní plochy, potůčku či řeky je  pro mnohé modeláře noční můrou. Jak dosáhnout myslím dobrého výsledku i bez lití dvousložkových pryskyřic nebo rozehřívání granulátu E-Z Water se dozvíte z následujících řádků a obrázků

voda_trosku_jinak14

  Základem této jednoduché techniky je mít pro vodní hladinu pokud možno co nejrovnější povrch. Na prvním obrázku  to je základní deska MDF, která je současně nosným prvkem zkušebního dioramatu…

 Na tomto obrázku je jak základ (dno) použita PVC deska. Terén je finálně vyrovnán kaší z perlitu a  lepidla DUVILAX.

 Základní desku dno je třeba barevně upravit. Použil jsem akrylové barvy.

 Dva obrázky s prvními pracemi na ozelenění pomocí molitanových prachů.

 Vtip celé této techniky je v možnosti  naznačení hloubky vody barvou  jak je to vidět na obrázku ve středu toku. Barva přechází z pískové do hnědozelené. Po důkladném vyschnutí je povrch připraven pro nanesení vodního efektu.

 Z tuby nanesené akrylové médium.

 Stačí stětcem roztáhnout po celém dně, do všech koutů a vytvořit reliéfní povrch. Pokud není modelář s povrchem spokojen lze postup nanesení média po alespoň částečbém zaschnutí první vrstvy opakovat.

Produkt je ke koupi v mnitka e-shop

e-shop-300

Techniku zvládne opravdu každý. Potíže s bublinkami, zápachem a jinými nesnázemi, které modelování vody přináší odpadají. Zbývá jen radost z pohledu na dobře odvedenou práci.

Dále nechám mluvit jen obrázky.

Příspěvek byl publikován v rubrice ztvárnění přírody se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů u voda trošku jinak

 1. Pingback: tvarování styrodurové skály | mnitka

 2. Naschud napsal:

  Hmm, jak vysoká vrstva je potřebná k vytvoření tak krásně ,,zvlněné,, hladiny. Stačí tuba k vytvoření např. obecního rybníku s přítokem ? Plocha cca. 400 cm2 .

  • mnitka napsal:

   Omlouvám se za opožděnou reakci na Vaše otázky. Materiál vysycháním ztrácí na objemu. Asi dvoumilimetrová vrstva po vyschutí vypadá jako na mých obrázcích. Na plochu 20x20cm Vám jistě jedno 100ml balení vystačí.

 3. zbynek ciganek napsal:

  Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat, zda-li nevíte jak se dá vyrobit jehličnatý strom (smrček) v provedení
  H0?
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem
  Cigánek Zbyněk

 4. Martin napsal:

  Vypadá to opravdu fantasticky. Jaké konkrétní odstíny barev Vallejo jsou použity? Děkuji za odpověď.

  • mnitka napsal:

   Pěkný den, přesná čísla odstínů barev už si nepamatuji. s barvami v pro modelování přírody si moc hlavu nedělám a zpravidla používám právě ty odstíny které se k ničemu jinému nehodí.

 5. Luboš napsal:

  Hezký den přeji,
  budu dělat teprve první model krajiny a chci se jen zeptat, pokud budu dělat vodu,stačí jen nanést akrylové medium a po zaschnutí se vytvoří hladina portoka viz obrázky? nic víc? Nebo se to musí ještě nějak barvit? Opravdu teprve začínam,takže se raději ptám než si to objednám:-) děkuji

  • mnitka napsal:

   Pěkný den,
   barví se pouze podklad (dno). Akrylové médium barvit netřeba, jen je nutné vytvořit reliéfní povrch připomínající vodní hladinu.

 6. Ivan_TT napsal:

  Mohu se zeptat, jaká je trvanlivost materiálu v tubě po jejím otevření?
  Výsledky vypadají dobře, chtěl bych krom klasického potoka ztvárnit i rybník, ale dno plánuji jen max. 2 cm pod hladinou (mám nízký panel). Jak silnou vrstvu takto lze nanést?
  Zvažuji i rybník spíše bahnitý, kdy by byla vrstva jen tenoučká. Co myslíte?

  Děkuji za rady,
  Ivan

  • mnitka napsal:

   Pěkný den,
   jaká je trvanlivost produktu netuším. Sám mám tubu několik let po prvním použití a nepozoruji žádné vysychání či jakoukoli degradaci materiálu.
   Produkt není určen k vytváření vrstev o síle několika mm, ale pouze k vytvoření zvlněného povrchu. Iluze hloubky je vytvořena pouze barvami na dně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *