skály z extrudovaného polystyrenu

styrodurovaskala22Poměrně nenákladnou,  na pomůcky nenáročnou a díky absenci vody v této technologii i čistou metodou tvorby skal je výroba ze styroduru.  Probíhající zateplovací horečka nabízí každému z nás spoustu materiálu povalujícího se coby odpad v okolí zateplovaných budov. Další možností jak materiál XPS zístat je jeho koupě ve stavebninách nebo některém z hobbymarketů.

Opět upozorním na nemilou skutěčnost, že nikdo učený z nebe nespadnul. A právě proto by první výtvory měly skončit v popelnici nikoli na kolejišti. Věřte, vím o čem píšu. Po krátkém tréninku budete  výsledky své práce ohromeni.

takto jsem trénoval já

 

K opracování styroduru je třeba pouze zalamovacího nože a dvou rukou. Vše ostatní už je na každém modeláři.  Řezy různého směru lze vytvořit rozličné tvary a znázornit různý stupěň zvětrání. Nožem vytvarovaný masiv se dá ještě brousit brusným papírem a tím vytvořit oblé hrany. Technika se velmi těžko popisuje, každý jistě brzy přijde jak na to….

S odpadem není mnoho práce. Vše vyřeší smetáček s lopatkou nebo vysavač. Na škodu také není celý vyřezaný blok okartáčovat a otřepy důkladně odsát vysavačem.

K barvení jsem vždy použil vodou ředitelných barev VALLEJO. Osvědčilo se mi celý blok nastříkat tmavě hnědou až černou barvou.  Další barvy (výrazně světlejší) nanáším buď plochým štětcem s jemným chlupem nebo opět stříkací pistolí. Suchý štětec s ušpiněnou bílou olejovou barvou přidá skále na hloubce a vytáhne hrany.

Následné obrázky ukazují jak rozličných tvarů lze touto jednoduchou metodou dosáhnout.

jeden z nejvíce povedených pokusů

 

 

 

 

 

také se mi velice líbí

 

hodně broušeno

studie teras kamenolomu

patří mezi tři nejzdařilejší

 
Je třeba jen zkoušet. Výsledky se dostaví. Surový  opracovaný styrodur mnohdy nevypadá na uspokojivou skálu. Nabarvení a použití techniky suchého štětce přidá Vaši práci jiný rozměr.

POZOR na všechny smrdící barvy a jejich ředidla a to včetně  ředítek a sikativů do olejových barev.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice ztvárnění přírody se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 komentářů u skály z extrudovaného polystyrenu

 1. Pingback: Honzíkovy vláčky » Blog Archive » Honzíkovo kolejiště (20)

 2. Pingback: tvarování styrodurové skály | mnitka

 3. Marek napsal:

  Již dlouhou dobu vás sleduji, nikdy jsem se neodhodlal postavit vlastní kolejiště i když pokusy tu byli. Nakonec nezbyl čas.
  Chtěl bych vám říct, že jste pro mně skutečný umělec a co to tvoříte je naprosto úžasné, je vidět, že do toho dáváte srdce a je to velký kus vašeho života.

  Skutečně před vámi smekám!

 4. petr orság napsal:

  si tak brouzdam internetom a pozeram, ako sa vedia ludia zabavit a ako sa budem zabavat so svojim buducim vnukom. vsetko, co sa tyka kolaji je pre mna svate. ale to, co predvadzate vy na vasej stranke, tak to nie je zabava. to je umenie. vas dar tak mat. ozaj krasne a nezostava mi nic ine, ako kolega predo mnou, hlboko smekam majstre.

 5. Jiroch napsal:

  Jedním slovem – vynikající. Tak dokonalé napodobeniny skal jsem nikde neviděl. Uvedené skály jsou pro mne inspirací a cílem při budování mého kolejiště.

 6. Vláďa Plicka napsal:

  Úžasné!!!
  Jak dlouho Vám zabere vyřezání jednoho bloku, např. styrodurovaskala13?
  Nemyslím barvení a ozelenění, jen řezání?
  Díky za odpověď a ať se daří.

  Vláďa

  • mnitka napsal:

   Pěkný den, je to jen chvilka. V tomto případě stačí jen rovnoběžné řezy a pak stačí jen špičkou nože vytrhávat materiál. Je to práce tak maximálně na 5 minut.

 7. Mark napsal:

  Chtěl jsem se zeptat co používáte za barvy a různé figle na krajinu máte? Myslím umělý travnik. Tvorba moc pěkná. Zkouším to dělat a jak jsem potřel polystyrenovy vytvor sádrou tak se Divím jak pěkně to vypadá. Výborný koníček. Teprv začínám .

  • mnitka napsal:

   Pěkný den,
   zkuste své dotazy formulovat ještě jednou. Není mi jasné co Vás vlastně zajímá.

 8. Tomáš napsal:

  ..nádhera..nemám slov. Tolik pokusů o skaliska, které jsem zkoušel, ale tohle mne nikdy nenapadlo..:) Odměnou za Vaše super nápady a návody budou moje další nákupy pro stavbu modulů..a to u Vás ve Vašem e-shopu. Javiho-moduly na FB Vás doporučují, a já se přidávám!!..:) SUPER !!

 9. Veronika napsal:

  Dobrý den, obdivuji Vaše výtvory a chtěla jsem se zeptat – když polystyrén pouze nastříkáte barvou, je potom pevný? Nedrolí se? Nedá se promáčknout? Chtěla jsem ho původně natírat i lepidlem na dlažbu, sádrou atp. Ale tento Váš postup se mi moc líbí, tak bych ráda věděla, zda je to pak stabilní a tvrdé, případně, co doporučujete, aby to tvrdé bylo. Moc děkuji! V.

  • mnitka napsal:

   Pěkný den.
   Pro výrobu skal jsem vždy používal extrudovaný polystyren, ten se vyznačuje mimo jiné svou houževnatostí. Materiál se tedy nedrolí i když je v surovém stavu nenabarvený. Tvrdé natolik aby bylo zabráněno například promáčknutí či jiné deformaci to není. O povrchové úpravě která by zamezila mechanickému poškození díla jsem nepřemýšlel materiál je totiž na omak pro modelářské aplikace odolný dostatečně.

 10. Filip napsal:

  Dobrý den,
  mám dotaz jestli by nebylo nějaké video ze stavby ??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *